Bugun...


"Bu insanların akıbetleri ne olacak"
Cumhuriyet Halk Partisi Malatya İl başkanlığı ve belediye meclis üyeleri 24 Ocak depreminden sonra ağır hasar alan ve boşaltılan 4K sitesinde basın açıklaması yaptı.

"Bu insanların akıbetleri ne olacak"
+ -
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi Malatya İl başkanlığı ve belediye meclis üyeleri 24 Ocak depreminden sonra ağır hasar alan ve boşaltılan 4K sitesinde basın açıklaması yaptı.

Çilesiz Mahallesinde bulunan sitenin mağdurları ile uzun süre görüştükten sonra sorunları gündeme getirenCumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Enver Kiraz, “Elazığ Sivrice’de yaşanan şiddetli depremin ardından Pütürge, Doğanyol ve Kale ilçelerimiz başta olmak üzere birçok ilçelerde yıkım söz konusu oldu. 4 vatandaşımız hayatını kaybetti. Yüzlerce yaralımız tedavi gördü. Daha sonra bir baktık ki Malatya merkezde de bu depremden ciddi şekilde etkilenmiş konutlar var. Şuan da 4K Sitesi önündeyiz. Sadece bu site değil, Malatya’nın birçok noktasında yıkılmaya yüz tutmuş ve depremde büyük zarar görmüş, oturulamaz durumda olan, boşaltılmış olan binalar var.

Bir aydan fazla bir süre geçmiş ama bir belirsizlik var, bu vatandaşlar halen dışarıdalar ve mağdurlar. Kira yardımından bahsediliyor ama kiralık ev bulunması neredeyse imkânsız. Bu insanların akıbetleri ne olacak bilinmiyor. AFAD için televizyon aracılığıyla toplanan paralar var. Bu paralarla evleri yıkılan vatandaşlara konut yapılıp teslim edilmeli. Bu insanların evleri zaten başlarına yıkılmış afetzedelere ev satmak nedir? Buradan kar etmek nedir? Böyle bir anlayış olur mu? Depreme bile rant gözüyle bakmak ayıptır. Zaten bu insanların alım gücü olsaydı deprem olmadan daha sağlıklı binalara geçerlerdi. Hiçbir ücret talep etmeden küçük bile olsa evleri yapıp depremzedelere vermek gerekir. Kişiye özel yüzlerce imar değişikliği yapıyorlar. Depremzedeye gelince neden imar değişikliği yapmıyorlar.” dedi.

CHP’li belediye meclis üyeleri ve İl yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı açıklamada iktidarı sert sözlerle eleştiren Kiraz “İlçelerde insanlar kendi ikamet ettiği yerde bir hayat kurmuş. Bu insanları da bir yere toplayıp yaşayın derseniz yeni ve içinden çıkılmaz sorunlar meydana getirirsiniz. Biz deprem konutları yapacağız diyorlar, nerede yapacaksınız? Pütürge’nin 70 tane köyü var. Bu köylerin tamamını Pütürge’ye toplamak istiyorlar. Bu bir çözüm değil. Köyü bitiriyorsunuz. Hayvancılığı bitiriyorsunuz. Üretimi bitiriyorsunuz. Hekimhan Kozdere köylüleri için İkizce’de deprem evleri yapıldı. Kozdere’den hiç kimse gelip orada oturmadı. Yer altında fay nasıl sallıyorsa yer üstünde de iktidar öyle sallıyor. Evi yıkılmış insanlara ev satmak vicdansızlıktır.” İfadelerini kullandı.

4K Sitesi sakinleride “Biz sadece gelip burayla ilgili, akıbetimiz ile ilgili bilgi vermelerini istiyoruz. Gittiğimiz yerler bizi oradan oraya gönderip duruyor. En son Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ile görüştük. Sayın Çınar dedi ki biz burayı kentsel dönüşüm sokarız ama imar yasasına göre 100 tane bina sığdırabiliriz dedi. Gerisi ne olacak bellisiz.” Diyerek mağduriyetlerini dile getirdiler.
Kaynak: Malatya Öz HaberYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI