Bugun...
Reklam
Reklam


"Kimsenin toprağında gözümüz yok"
AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, İnönü Üniversitesinde ‘Türkiye’yi Geleceğe Taşımak’ konulu konferansta yaptığı konuşmada, “Birinci iddiamız yeniden güçlü Türkiye’yi kurmak” dedi.

"Kimsenin toprağında gözümüz yok"
+ -
Reklam

AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, İnönü Üniversitesinde ‘Türkiye’yi Geleceğe Taşımak’ konulu konferansta yaptığı konuşmada, “Birinci iddiamız yeniden güçlü Türkiye’yi kurmak” dedi.

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansta konuşan AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, iddia, irade ve ahlak esaslarının önemine değinerek, “Bizim yaptığımız işin esası iddia, irade ve ahlaktır. İddiası olmayanın geleceğe dair de yapacak bir şey olmaz. Herhangi bir iddiası olmayanın bugünde gerçekten bir kıymeti harbiyesi olmaz. Onun için her birimizin hem bireysel anlamda hem kurumsal anlamda iddiamızın, irademizin ve ahlakımızın olması lazım” dedi.

İddialarının yeniden güçlü ve büyük bir Türkiye’yi kurmak olduğunu dile getiren Kurtulmuş, “Her alanda, ekonomisiyle, savunma sanayisiyle, toplumdaki devlet-millet kaynaşmasıyla, siyasetiyle, hukukuyla yeniden güçlü bir Türkiye’yi ortaya koymaktır” dedi.

Emperyalist güçlerin gözünü diktiği bir coğrafyada Türkiye’nin güçlü olmazsa ayakta duramayacağını vurgulayan Kurtulmuş, “Barış Pınarı Operasyonu, ondan önceki dönemlerde de Türkiye’nin terörle mücadelesinde gerçekten ortaya koymuş olduğu bu mücadele bir şeyi gösteriyor. Biz, ele güne muhtaç olmadan kendimiz güçlü olmak zorundayız. Her alanda güçlü ve öncü olan bir Türkiye olacağız. Yeniden güçlü ve büyük bir Türkiye olacağız. Türkiye’nin güçlü ve büyük olması sadece maddi bir güç elde etmek istediğimiz için değildir. Türkiye’nin güçlü ve büyük olması bölge hakları başta olmak üzere dünyadaki mazlum bütün milletlerin hayrına olacak bir gelişmeyi inşa etmek içindir. Dolayısıyla hedefimiz, idealimiz, birinci iddiamız yeniden güçlü bir Türkiye’yi kurmaktır. İkinci iddiamız adalete, hakkaniyete dayalı bir dünya sistemi kurabilmektir” şeklinde konuştu.

Bugün dünyada birçok haksızlığı hep beraber yaşadıklarının da altını çizen Kurtulmuş, konuşmasına şöyle devam etti:

“Maalesef bir taraftan vekalet savaşları adını verdikleri terör örgütlerini kullanarak Orta Doğu başta olmak üzere dünyayı dizayn etme çabaları, diğer taraftan ticaret savaşları üzerinden ABD ve Çin başta olmak üzere ülkelerin ticaretini yönlendirmek ve dünyada yeni bir güç elde etme mücadelesi. Diğer taraftan uluslararası kaçak göçmenler üzerinden dünya siyasetinin yeniden dizayn ediliyor olması. Diğer taraftan ülkelere yapılan işgaller. İç savaşlar, çatışmalar dünyayı içinden çıkılmaz bir noktaya getirmiştir. Ne yazık ki dünyadaki bütün bu olumsuzlukları çözecek, bu olumsuzluklara bir şekilde merhem olacak bir dünya sistemi yoktur. Çünkü dünyadaki mevcut sistem başta Birleşmiş Milletler yapısı olmak üzere dünyada hakkaniyeti kurmak adaleti tesis etmek için değil, güçlünün hakkını, imkanını arttırmak için kurulmuş bir sistem. Böyle olduğu için 8’inci yılını geride bıraktığımız Suriye’deki iç savaşı sonlandıracak bir dünya sistemi yoktur."

Suriye’de yaşanan iç savaşla birlikte dünyanın bütün devletlerinin buraya orduları ile girdiğini ifade eden Kurtulmuş, “Bunları bir tarafa bırakalım, iç savaş başlamadan Suriye’de insanlar karşılıklı rıza ile meselelerini çözebilecek mekanizmaları geliştirebilseydi şimdi orada ABD orduları, Rus orduları top oynayabilir miydi? Cirit atabilirler miydi? Dolayısıyla bizim milletlerimizin işlerini rıza ile çözebilme becerisini mutlaka halletmemiz gerekiyor. Biz aramızda anlaşamadığımız da elin adamı, gavuru gelip bizi uzlaştıracak var mı böyle bir şey? Gelirse bizim hayrımıza mı gelecek? Geldikleri her yere bizim hayrımıza gelmediklerini Suriye’de, Irak’ta, Afganistan’da gördük” diye konuştu.

Konferansa Vali Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Milletvekilleri Bülent Tüfenkci ve Hakan Kahtalı, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, AK Parti İl Başkanı İhsan Koca’nın yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, ilçe belediye başkanları, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Kurtulmuş, Malatya’da STK’lar ile bir araya geldi

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Malatya’da sivil toplum kuruluşları ile bir araya geldi.Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen STK buluşması Nikah Sarayı'nda gerçekleştirildi. 

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın konuşmasının ardından söz alan Kurtulmuş, Türkiye'nin ekonomik olarak güçlü olması gerektiğini ifade ederek, “Biz başkalarının bize yapacağı yardımlar ile Türkiye’yi ayakta tutamayız” dedi. Herkesin 2013'ten bu yana Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı saldırıları ve bunların ekonomiye etkilerini düşünmesini isteyen Kurtulmuş, “Türkiye'nin 82 milyon nüfusu, hızla çoğalan nüfus potansiyeli ve imkanları kıyaslandığında Allah'ın izniyle Türkiye'nin gerçekten düşük faiz, düşük enflasyon ve yüksek büyüme trendini yakalama mecburiyeti vardır. Güçlü bir ekonomisi olmayan güçlü Türkiye olmaz. Güçlü olacağız, kimseye muhtaç olmayacağız. Ürettiğimiz yerli ve milli ürünlerimizle dünya piyasalarında rekabet edeceğiz" şeklinde konuştu.

Siyaseten de güçlü olunması gerektiğinin altını çizen Kurtulmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü:“Siyasetin güçlü olmasının temel şartı, milli iradeden başka hiç kimsenin söz ve hak sahibi olmamasıdır. Bu memlekette bakın 1950 rahmetli Menderes'in iktidara geldiği dönem, 2020'ye geliyoruz neredeyse 70 yıllık bir süreç. Bu 70 yıllık bir süreçte bu ülke nice acılar çekti. Geçen parlamentoda partilerin oy birliğiyle Kenan Evren adının bütün resmi alanlardan silinmesi için karar alındı. Bütün darbecilerin hepsinin ismini bizim Türkiye'den silip, kazıyıp atmamız lazım. 1960, 12 Mart, 12 Eylül darbecilerinin de, 28 Şubatçıların da, aynı şekilde 27 Nisan e-muhtırasını hazırlayanların da hepsinin siyaseten bu memleketten adları silinip, bir türlü atılmalıdır. Aynı şekilde 15 Temmuz darbe teşebbüsüne katılanlar, onların hepsinin adları, sanları zaten bu milletin zihninden de, gönlünden de silinip atılmıştır, her türlü cezayı almışlardır. Birkaç sene içerisinde göreceğiz, bakmayın Amerika şimdi sırtını sıvazlıyor, bu FETÖ denen cani de pis bir mendil gibi kullanıldıktan sonra çöp tenekesine atılacaktır."

Türkiye’nin en büyük gücünün demokrasisi olduğunu ifade eden Kurtulmuş, "Bu ülke, en zor zamanlarda bile demokrasisine sahip çıkmasını başarmış bir ülkedir. Maalesef milli iradeyi hazmedemeyenler, darbelerle Türkiye'nin önünü kesmeye, Türkiye'ye on yıllarca yıl kaybettirmeye hep niyet ettiler. Bir sürü darbe oldu, bir sürü de darbe teşebbüsü oldu. En son 15 Temmuz olmak üzere. Bunların hepsini savuşturduk. Güçlü bir Türkiye'nin güçlü bir demokrasisi olmak zorundadır. Halktan başka kimsenin, milletin iradesinden başka hiçbir iradenin söz ve hak sahibi olmaması gerekir. Bu yolda da çok sağlam bir şekilde ilerliyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin savunma sanayisinde yüksek teknolojileri kullanarak büyük bir atılımın içerisinde olduğunu ifade eden Kurtulmuş, Barış Pınarı Harekatı'nda kullanılan mühimmatların yaklaşık yüzde 70’inin yerli olduğunu dile getirdi. Savunmada güçlü olacaklarının altını çizen Kurtulmuş, “Bizim kimsenin bir karış toprağında gözümüz yok. Demokrasi, insan hakları, teröre karşı mücadele gibi bir sürü yaldızlı lafla geldiler Suriye’de petrole oturdular, Irak’ta da oturdular. Bunların birçok ülkedeki varlıkları sadece şimdi değil tarih boyunca o ülkelerin zenginliklerine konmak ve dünyaya hükmetmek. Şimdi de aynı şeyi yapıyorlar” diye konuştu.

Toplantıya AK Parti Malatya Milletvekilleri Bülent Tüfenkci ve Hakan Kahtalı, belediye başkanları ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.
Kaynak: İHAYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Reklam
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI