Bugun...
ALMANYA'DAKİ TÜRK BANKALARI VİZYONA UZAK KALIYOR


FİKRET ÖZDEMİR
 
 

Almanya'daki Türk bankaları, Türkiye'deki ekonomik vizyona ayak uyduramadığı gibi, gelişmeleri en az 50 yıl geriden takip etmeyi ekenomik vizyon zannediyor. 4 milyona yakın Türk'ün ve onbinlerce işadamının yaşadığı Avrupa'daki Türk bankaları, iş dünyasına yeni vizyon ve kapılar açması gerekirken uyguladığı acımasız yöntemlerle alanı dahada daraltıyor.

Bankaların, bir vatandaşın ne kadar geliri olursa olsun 5 bin Euro dispo (borç sınırı) koyması ve bunun için dahi teminat istemesi, Almanya ve Avrupa'daki firma ve işletmeciler için tam bir zulüm ve işkence anlamına gelmektedir. Almanya ve Avrupa'da yıllardır sıfırdan başlayıp ekenomik güç haline gelen iş adamlarımızın çabasında bir katkıları olmadığı gibi gelinen aşamada engel teşkil eder oldular. 

Almanya'daki Türk banka yetkililerinden katı kurallarla iş dünyasına eziyet edeceğine yeni vizyon ve hedefler gösterip öncülük etmeleri beklenmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep T. Erdoğan ve Başbakanımız  Binali Yıldırım'dan bu konuda gurbetçi iş adamlarının önünü açmaları için gerekeni yapmalarını  bekliyoruz.

Bu bankaların Türkiye merkezleri ise bu katı tutumlarını acilen gözden geçirerek bu sorunları acilen çözmeleri gerekmektedir.

Bankacılık ülke ekenomisi ve iş dünyasının şaha kalkması için ana damar olmalıdır.

Üzülerek belirtelim ki, bu ekenomik gelişmeye ayak uyduramayan bankalarımız hizmet anlayışını şube kapatma gibi basit olaylarla çözmeye çalışmaktadır. Örneğin 3 ay önce açtıkları şubeleri 3 ay sonra kapatıp, bunu ekenomik devrim sanıyorlar. 

Bankalarımız, Alman bankalarının yarısı kadar bile iş dünyamıza destek vermemektedir. 

Milliyetçi duygularla hareket edip ülkem kazansın diyerek alman bankalarına gitmeyen insanlarımız  bile Alman bankalarına mahkum edilmekte ise burdaki bankalarımızın bvzyon ve hedefi nedir?, merak ediyorum.

Banka şubelerindeki personelin samimiyet ve güler yüzlü hizmeti takdire şayandır. Fakat katı prozedür onların da elini kolunu bağlıyor."

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI