Bugun...
Gücümüzü Bilelim!


FİKRET ÖZDEMİR
 
 

Yeni yılın ilk saatlerinde yine kanlı bir katliam haberi ile kahrolduk. Elinde makinalı tüfekle bir gece kulübünü basıp içeride 40 insanı gözünü kırpmadan öldüren caniye ve onun arkasındaki güce buradan lanet okuyorum. Dikkat ettiyseniz, son aylarda gittikçe fazlalaşan alçak ve hain terör saldırılarıyla boğuşuyoruz. O kadar açık ve seçik bir şekilde saldırıyorlar ki; artık kendilerini gizleme gereği dahi duymuyorlar.

Malum Türkiyemiz, 2’inci Ordu’ya bağlı birliklerin büyükçe bir kısmı ile Suriye’nin içlerine doğru gayet başarılı operasyonlar yapıyor ve PYD ile PKK’nın tampon bölge hayallerini de suya düşürüyordu. Bunlara ek olarak da; DAEŞ çapulcularına da o bölgeyi dar eden Mehmetçiklerimiz tabii ki şimşekleri üzerine çekiyordu.

Hadi bunları anladık... ‘Bunlar bizim ne zaman dostumuz oldu ki?’ sınıfına giren silahlı ve ipleri başkalarının elinde olan gruplar. Peki bizim müttefikimiz dediğimiz Amerika ve İngiltere’ye ne oldu ki, birden bire bize hasmane tutum takınarak, o grupların yanında yer aldılar? Neden acaba bizi bu kadar kolaylıkla satışa getirdiler? Acaba orada oynanan bir oyun var da, bizim mi haberimiz yok? Ölü ele geçirilen teröristlerin üzerinden çıkan silahlara bakıyorsunuz hemen hemen hepsi ya Amerikan ya da İngiliz malı. Hatta Alman menşeili silahlar bile var bu teröristlerin elinde.

Şimdi gel de sorma; bu ne biçim bir müttefiklik anlayışıdır ki, bizi orada bir avuç bile etmeyen çapulculara tercih ediliyor olsun? Koskoca Türkiye’nin desteği olmadan, orada hiç bir güç oyun kuramaz. Detaylı bir sonuç alamaz. Türkiye’nin desteğine her zaman muhtaç oldukları halde, neden hala bu küçük grupların üzerinden sonuç almaya çalışıyorlar acaba?

Ben size söyleyeyim... Bakın Türkiye son 13 yılda muazzam gelişmelere kaydetti. Gerek ekonomik alt yapıda, gerek savunma sanayinde, gerekse de para politikaraında hiç kimsenin beklemediği hamleleri ardı ardına yaparak, Orta Doğu’da ‘Ben de varım’ dedi. Tabii bu hiç beklenmedik bir gelişmeydi ve oyunu yalnız oynayarak parsayı aralarında bölüşmek isteyen süper güç diye tabir edilen ülkelerin hiç işine gelmedi.

Düşünün bir kere, ekonomisi güçlü bir Türkiye'nin bir de enerji sorunun halletiği zaman ki geldiği konumu da gözünüzün önüne getirirseniz, bu oldukça büyük bir güçtür ve diğer ülkeleri hep ürkütmüştür. Çünkü onlar için en iyi Türkiye, kendilerine bağımlı kalan ve her denileni yapan bir Türkiye'dir.

İşte bu yüzdendir anında bu yükselen gidişatı durdurmak için çeşitli oyunlar oynandı. Hatta Cumhurbaşkanı’na yönelik suikast girişimleri dahi yapıldı. Ama Allah’a şükür hiç bir girişim başarıya ulaşmadı. O bakımdan artık Suriye’de bize karşı olan hasmane tutumlarını saklama gereğini duymadan, saldırıya geçtiler. PKK başta olmak üzere orada ne kadar Türkiye’mize düşman unsurlar varsa himayelerine aldılar.

Şimdi Türkiye olarak tabii ki bizim de onlara karşı bir cevabımız elbette olacaktır.... Olmalıdır da... Birincisi şu hususun altını kalın bir şekilde çizmekte fayda var. Her ne kadar bizler, Suriye’de dışlanmış gibi görülsek de; oranın gerçek oyun kurucusu biziz. Bu gerçeği bilmemiz ve gücümüzün farkına varmamız gerekmektedir.

Oradaki diğer güçler kim olursa olsun, deplasmandalar. Yani dış sahada oynamak zorundalar. Oysa o topraklar bizim öz topraklarımızdır. Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı kalmak kaydıyla orada yaşayan çeşitli halkların barış içinde yaşaması da yine bizlerin oradaki galibiyetine ve sağlayacağımız saha kontrolüne bağlıdır.

Bu gerçeği oradaki aşiretlere ve silahlı gruplara tam olarak anlatabilir ve o grupların desteğini alabilirsek, savaşın seyri bir anda değişebilir... Bu da bize hem taktik anlamda hem de stratejik manada avantaj sağlar... Hem de uzun yıllar o topraklarda yaşayan Türkmen kardeşlerimizin de güvenli bir şekilde yaşamalarını sağlayacak bir koridoru oluşturabiliriz.

Burada hiç bir komplekse kapılmadan rahatlıkla diyebiliriz ki; o bölgelerde bizim iznimiz olmadan hiç bir güç oralarda gerçek kontrolü sağlayamaz. Biz olmadan da kurulacak olan ittifakların uzun ömürlü olma şansları yoktur. Kendimize güvenelim ve elimizdeki kartların çok güçlü kartlar olduğunu bilelim...

Ki oyunu da ona göre oynayalım.

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI