Bugun...
Türkiye kolay harcanacak bir ülke degildir


FİKRET ÖZDEMİR
 
 

Bugün dünyanın ve başta Avrupa olmak üzere en güçlü ülkelerini say deseniz, herhalde Almanya ilk 5’e rahat girecek bir ülkedir. Her yıl artan ihracatı ile tartışmasız Avrupa’nın en büyüğü olan Almanya’nın ayrıca, turizm gelirleri de göz kamaştırmaktadır. Bilhassa otomobil alanında dünyaca tanınan değerli markalara sahip olan bu ülkenin sosyal alanda kat ettiği mesafe de küçümsenecek gibi değildir. Siemens gibi bir elektronik deve sahip olan bu ülkenin ekonomik dinamikleri oldukça güçlüdür. İkinci Dünya Savaşı’ndan bitik vaziyette çıktıktan sonra kısa sürede toparlanarak dünyada söz sahibi haline gelen Almanya’nın oturmuş ve son derece güzel işleyen bir de devlet sistemine sahip oluşu da ayrı olumlu bir etken olarak sayabiliriz.

Almanya’nın Türkiye olan ilişkileri de son derece köklü olmasına rağmen, her zaman istenilen düzey tutturulamamış, hatta bazen oldukça soğuk rüzgarların esmesine de yol açan gelişmeler yaşanmıştır. Son günlerde Türkiye ile Almanya arasında bu zamana kadar süren dostane ilişkilerin yerini oldukça gerilimli bir sürece bırakmış gözüküyor. Tabii bu yaşanan gerilimin bir çok nedeni var. Bantı geri saracak olursak; hepimizin bildiği gibi Almanya ile dostluk ilişkilerimiz Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarında Kayser Wilhelm ile başlamış ve Birinci Dünya Savaşı’da doruk noktasına ulaşmıştır. Enver Paşa’nın büyük bir basiretsizlik örneği sergileyerek İngiliz donanmasından kaçan iki Alman zırhlısını Çanakkale boğazından geçirmek suretiyle onları himalerine almış ve bir de direklerine Osmanlı bayrağı asarak Rus limanlarını bombalatmıştır. Tabii bu emrivaki karşısında Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşı’na dahiil olmak zorunda kalarak, zaten zayıf olan devleti çok daha zayıflatmıştır ve güç kaybına neden olmuştur. Aslında Osmanlı devleti’nin yıkılma sürecinin en can alıcı noktası da bizim hiç de oralı olmayacağımız bir savaşa Almanlar’ın safında yer almış olmaızdır.

Sonrası ise zaten malum... Ordumuzu bir Alman generalin eline taslim ettik. O zaman ki Genelkurmay Başkanı olan Schellendorf Von Bronzart Paşa ve Liman Von Sanders Paşa, Saray’a sormadan bir çok icraatların altına imza atmıştır. Hatta Ermeni tehcirinin emrini de bizaat Talat Paşa ile Schellendorf Von Bronzart Paşa’nın müşterek olarak planlayıp uygulama sahfasına soktuğu dahi söylenir.

Tabii bir de İkinci Dünya Savaşı’nda, Almanlar’a verdiğimiz gıda yardımını da burada zikretmeden geçmek olmaz. Milletimiz yokluklar içinde boğuşurken, ekmek, tuz ve unun karneyle alındığı dönemde, o dönemin hükümeti Almanya’ya el altından tonlarca buğday yardımı yapmıştır. Bütün bu yapılan yardımlar, Almanlar’ı kendimize doğal müttefik olarak gördüğümüz için yapılmıştır. Almanlar’a karşı milletimizin her zaman bir sempatisi olmuştur. Birincisi disiplinli ve çalışkan oluşları bizleri her zaman etkilemiştir Almanlar’ın...

İkinci hususta, savaştan yeni çıkmış olan Almanya’nın yeniden inşası için Türk işçilerinin payı son derece önemlidir. 1960’lı yıllarda gönderdiğimiz ilk işçi kafilesinden sonra orayı kendilerine ikinci vatan belleyen Türkler’in Alman ekonomisine olan katkıları da şimdilerde 90 Milyar Euro’ya ulaşmış durumda. Binlerce Türk genci Alman üniversitelerinde okumaktadırlar. Değerli beyinlerimiz, Alman ekonomisi için, refahı ve zenginliği için emek ve çaba göstermektedirler.

Bütün bu muhteşem ilişkiler ağına rağmen, anlaşılamayan bir sürtüşme durumunun mevcut olması (Hangi motife dayanırsa dayansın) hiç de kabul edilebilri bir durum değildir. Üç milyona yakın yurttaşımızın yaşadığı bu ülkenin, Türkiey’nin özel hassaiyetlerine biraz daha duyarlı olması lazım geldiğine inanıyorum. Mesela Türkiye’de terör suçundan arananları alp beslemesi, hatta bazı hainlikleri tescillenmiş kişileri alıp Türkiye’ye nispet yaparcasına madalya ile taltif edilmesi pek de hoş olan bir durum değildir.

Türkiye aynı davranışı,  Alman teröristine yapsa, ona bir de madalya taksa  acaba Almanya’nın bize tavrı hangi doğrultuda olurdu? Bu iki ülke arasındaki dostluk kolay kazanılmadı. O bakımdan Alman yetkililerin Türkiye’nin dostluğunu önemsemelerini şiddetle tavsiye ediyorum. İki tane kıçı kırık vatan hainine değişilicek ülke değildir Türkiye.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI