"Kayısı çalıştayını mutlaka yapacağız"

CHP İl Başkanı Enver Kiraz’dan, Darende Ziraat Odası Başkanı Orhan Karaca’ya hayırlı olsun ziyareti.

"Kayısı çalıştayını mutlaka yapacağız"
23 Ekim 2020 - 22:55 - Güncelleme: 24 Ekim 2020 - 22:51
Reklam

CHP İl Başkanı Enver Kiraz’dan, Darende Ziraat Odası Başkanı Orhan Karaca’ya hayırlı olsun ziyareti.

Ziyarette konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, "Bir süre önce Darende Ziraat Odası Başkanı vefat etmişti kendisine Allahtan rahmet diliyoruz, ziraat odası kendi içerisinde Orhan Karaca’yı başkan olarak seçti. Orhan başkanın başarılı olacağına inanıyoruz.  Kendisine hayırlı olsun diyor, başarılar diliyorum. Pandemi sürecini yaşadığımız için bazı ziyaretleri, bazı çalışmaları da ötelemek durumunda kaldık.

Malatya’da bir Kayısı Çalıştayı yapacağız. Tarımdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımızla bu çalıştayı konuşmuştuk ama pandemi süreciyle birlikte bunu da öteledik.  En uygun ve en kısa zamanda Kayısı Çalıştayı’nı mutlaka yapacağız. 

Tarımın desteklenmesi noktasında ülke birçok eksikliği yaşıyor. Şunu çok net görüyoruz ki üretimde ciddi eksiklik söz konusu. Tarım ülkesi olan bir ülke her şeyi dışarıdan ithal ediyor. Bu şu anlama geliyor; Tarım ülkesi olan bir ülke tarımını kaybediyor.  Her geçen gün zayıflıyor.  Yeni nesil de tarım ile uğraşmıyor. Yeni nesiller tarım ile uğraşmazken bazıları tarım çok zor bir işmiş gibi bundan dolayı yeni nesiller bu işten kaçınıyormuş gibi değerlendiriyorlar ama asıl kazançlı olup olmadığına bakmak lazım. Eğer kazançlı bir iş olsa yeni nesiller tarımla uğraşırlar. Gidip başka işte çok düşük maaş ile çalışacaklarına, işsizlik ile boğuşacaklarına tarım ile hem kendi geçimlerini sağlarlar hem de ülkenin kalkınmasına destek olurlar, katkı sunarlar. Burası bile gösteriyor ki tarım ürünlerinde ciddi bir destek eksikliği var. Diğer ülkelerle baktığımızda diğer ülkeler ile kıyaslanmayacak ölçüde düşük kalıyor. Diğer taraftan birçok haksızlık, hukuksuzlukta yapılıyor. Tarsim’den kaynaklı birçok kayısı problem yaşıyor. Her yıl çeşitli bahanelerle birçok çiftçi sigorta yaptıramıyor. Monilya hastalığından dolayı gelmiş olan paranın açıklaması bir türlü gelmedi. Monilya hastalığından dolayı gelen paranın dağıtımı noktasında şuan da Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri de Sayın Valimizde zan altında kalmış durumda.  Bunun objektif olarak açıklanması gerekiyor.

Bu yıl Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) kayısı alımı yapmaya başladı. Bir taban fiyat belirledi. Bu ilk defa gerçekleşiyor. Biz bunu önemsiyoruz, destekliyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Ama şuan gelinen nokta itibariyle çiftçinin TMO’ya, Lisanslı Depoculuk’a ürün veremediğini görüyoruz. Bu yıl ilk olduğu için tecrübesiziz. Bu tecrübeyi çok geç edinirsek her geçen gün çiftçinin zararına işliyor. Bir an önce tecrübe edinilmesi gerekiyor. 

Kayısı Malatya için çok önemli bir ürün.  Darende ilçemizde de bazı ilçelerimizde de ürün farklılıklaştırılması çalışmaları var. Bunu çok önemsiyoruz. Çiftçinin farklı ürünler mutlaka üretmesi gerekiyor ki kendi alternatifleri de olabilsin. Bu anlamda Ziraat Odalarına çok büyük görev düşüyor. Biz parti olarak esnaf raporu hazırlarken esnaflarla birlikte hazırlıyoruz. Eğitimle ilgili bir rapor hazırlarken eğitimcilerle birlikte hazırlıyoruz. Malatya’da bir Kayısı Çalıştayı yapacağız ama bu çalıştayı da sizlerle beraber hazırlamamız gerekir. Ziraat Odalarının verdiği bilgiler doğrultusunda bizim de kendi tarım politikalarımızı belirlememiz gerekiyor. "dedi

Darende Ziraat Odası Başkanı Orhan Karaca’ ise "Tarım politikaları alanında sıkıntılar yaşanıyor. Günübirlik politikalar üreticiyi sıkıntıya sokuyor. Toprak Mahsulleri Ofisi kayısı alacağını açıkladıktan sonra Lisanslı Depoculuk tesisini gezdik. Üreticinin Lisanslı Depo’ya ürününü verebilmesi için belli bir standartlı ürünü olması lazım. Öte yandan iyi tarım uygulaması yapan çiftçiler de ciddi sıkıntılar yaşıyor. Üreticinin desteklenmesi ve tarım politikalarına önem verilmesini ekliyoruz. CHP heyetine bizleri ziyaret ettiği ve sorunlarımızı dinlediği için teşekkür ediyoruz." diye konuştu