Meclis toplantılarına 3 ay erteleme!

Malatya il Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, korona virüs salgınından korunmak ve salgının yayılımının önlenmesi için yeni kararlar aldı.

Meclis toplantılarına 3 ay erteleme!
27 Mart 2020 - 00:12 - Güncelleme: 28 Mart 2020 - 00:40
Reklam

Malatya il Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, korona virüs salgınından korunmak ve salgının yayılımının önlenmesi için yeni kararlar aldı.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu,Vali Aydın Baruş başkanlığında Valilik Toplantı Salonu'nda bir araya gelerek pandemi ilan edilen koronavirüs salgınından vatandaşların korunması ve salgının yayılmasını engellemek için tedbir kararları aldı.

Kurulun aldığı kararlara ilişkin Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: İl Hıfzıssıhha Kurulu 26.03.2020 Salı günü Vali Aydın Baruş başkanlığında valilik toplantı salonunda toplanmış ve aşağıdaki konuları görüşerek karara bağlamıştır.Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle tüm dünyada can kaybı ve vaka sayısı artmaya devam etmektedir. Covid-19 salgınında en temel risk unsuru virüsün bulaşıcılığının yüksek/hızlı olması nedeniyle vatandaşlarımızın toplu olarak bulunduğu mekânlar/alanlardır.

Yaşanan salgının biran önce engellenmesi, vatandaşlarımızın sağlık güvenliğinin korunması amacıyla aşağıda belirtilen ilave tedbirlerin alınması gerekli görülmüştür.

Bu kapsamda;

-1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri hükmü uyarınca Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve mahalli idare birlikleri meclislerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ayı toplantılarının ertelenmesine,

-Bu süreçte mahalli idarelerin görevlerinin aksamaması/devamı için meclisin toplanmasının çok zorunlu olduğu hallerde ilgili mevzuat çerçevesinde ve gerekli sağlık tedbirleri alınarak olağanüstü toplantı yapılmasına İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından izin verilebileceğine,Toplantıya katılanların oy birliği ile karar verilmiştir.

İçişleri Bakanlığının 23.03.2020 tarih ve 5823 sayılı yazısına istinaden İl Hıfzıssıhha Kurulunun 23.03.2020 tarih ve 2020/09 nolu kararı ile toplu taşıma araçlarına sınırlandırma getirilerek yolcu kapasitelerinin %50 si kadar yolcu taşıyabilme kuralı getirilmiş, yine Bakanlığımızın 25.03.2020 tarihli ve 5882 sayılı yazısı üzerine İl Hıfzıssıhha Kurulunun 24.03.2020 tarih ve 2020/11 nolu kararı ile personel servislerinin bu sınırlamadan istisna olduğu belirtilmişti.

Ancak görülen lüzum üzerine, personel ve işçi servislerinin de ruhsatlarında yazan yolcu kapasitelerinin %50 oranında yolcu taşımaları istisnası uygulamasının sonlandırılmasına,Kararlara uymayanlar hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32. Maddesi hükmü uyarınca idari para cezası uygulanmasına,Toplantıya katılanların oy birliği ile karar verilmiştir."denildi