Ordu Aybastı Perşembe yaylasındaki 6 bin şehit anıldı

Ordu'da, 1105 yılında Trabzon Rum Devleti'ne karşı savaşırken şehit düşen Danişment Gazi'nin komutanı Emir Kümbet ve 6 bin şehit için düzenlenen programla anıldı.

Ordu Aybastı Perşembe yaylasındaki 6 bin şehit anıldı
07 Temmuz 2018 - 00:00 - Güncelleme: 09 Temmuz 2018 - 02:54

Ordu'da, 1105 yılında Trabzon Rum Devleti'ne karşı savaşırken şehit düşen Danişment Gazi'nin komutanı Emir Kümbet ve 6 bin şehit için düzenlenen programla anıldı. Anma törenlerine Milli Eğitim eski Bakanı Metin Emiroğlu başkanlığındaki Malatya heyetinin konuşmaları etkinliğe damgasını vurdu. Perşembe yaylasındaki anma törenlerine Malatya her yıl geniş bir katılımla katılacak.

Ordu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü'nün desteği ile Ordu'nun Aybastı ilçesindeki Perşembe Yaylası'nda, 1105 yılında Trabzon Rum Devleti'ne karşı savaşırken şehit düşen Danişment Gazi'nin komutanı Emir Kümbet ve 6 bin şehidi anma programı düzenlendi. Programa, Milli Eğitim Eski Bakanlarından Metin Emiroğlu, Ordu Vali Yardımcısı Adem Öztürk, Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar, Malatya-Arapgir Belediye Başkanı Halük Cömertoğlu, Ordu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Genç, Malatya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü M.Sadi Fındıklı ve Ordu'nun 19 ilçesinden 2 bine yakın genç ile vatandaş katıldı. Şehitlikte bulunan camide cuma namazı öncesinde başlayan programda, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından şehitler için Kuran-ı Kerim okundu.

Ordu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Genç, etkinliğe katılanlara teşekkür ederek, "Ecdadımız da bu topraklarda zahmet çekerek, şehit olarak, kanlarını dökerek, gazi olarak bu toprakları bizlere miras bıraktı. Şüphesiz ki bizim geçmişten bugüne kalan en değerli, en kıymetli varlığımız bu vatan. Bu vatana da sahip çıktığını gençlerimiz bugün, bu soğukta, bu yağmur altında gösterdiler. Gençlerimizin hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Çünkü vatan topraklarına geçmişte sahip olduğu gibi bugün de sahip çıktı, yarın da sahip çıkacak. Biz onlara güveniyoruz. Rabbimize de dua ediyoruz" dedi.

Emiroğlu: “Bizler Malatya’dan gelen Danişment Gazi’nin torunlarıyız”

Anavatan Partisi iktidarında Çalışma ve Sosyal Güvenlik ve Milli Eğitim Bakanlığı yapan Metin Emiroğlu, Danişment Gazi'nin komutanı Emir Kümbet ve 6 bin şehit için düzenlenen anma törenlerine Malatya’dan kalabalık bir heyet tarafından katıldıklarını belirterek “Bizler Danişment Gazi'nin Malatya’da yaşayan torunlarıyız. Anadoluyu yurt yapmak için mücadele eden Danişment Gazi’yi, Emir Kümbet’i ve 6 bin şehidimizi anmak için Malatya’dan kalabalık bir heyetle geldik. Bizler Danişment Gazi’nin Malatya’da yaşayan torunlarıyız, o kahramanları anmak için geldik. Sizlere çok teşekkür ediyoruz, bu kahramanları bu alanda coşkuyla ve heyecanla tarihe not düşercesine andınız. Bizlerde bu anma törenlerine katılacağız. Sizleri de Malatya’ya davet ediyoruz” dedi.

Cömertoğlu: "Şehitlerimizi bizde anacağız"

Danişment Gazi’nin Malatya ve Arapgir için önemli bir yeri olduğunu kaydeden Arapgir Belediye Başkanı Halük Cömertoğlu, Malatya için Danişment Gazi’nin efsaneleşen bir kahraman olduğunu belirterek “Anadolu’da Arapgir ve Malatya’da da hüküm süren Danişmentlilerin Perşembe yaylasında 70 bin kişilik Orduya karşı 10 bin askerle savaşmaları büyük bir kahramanlık göstergesidir. Aile bağlarımız olan Danişmentlileri Arapgir’de de anmak için bizlerde programlar düzenleyeceğiz. Bu yıl dan itiberen bizlerde tarihimizi araştırarak anma törenlerine katılacağız” ifadelerini kullandı.

Aybastı'da Malatyalı Toplantısı

Anma törenlerinin ardından eski Milli Eğitim Bakanı Metin Emiroğlu başkanlığında Malatyalılar bir araya geldi. Ordu’nun Aybastı ilçesinde Arapgir Belediye Başkanı Halük Cömertoğlu, Malatya Kültür ve Turizm Şube Müdürü Ali Cengiz, Arapgir Belediye Meclisi üyesi Metin Bölükbaşı, Arapgir Belediyesi Kültür Müdürü Mesut Kavas, Malatya Gazeteciler Cemiyeti Sekreteri Vahap Güner, Malatyalı olan ve Ordu Tarım Müdürü Kemal Yılmaz, Ordu Basın İlan Kurumu Müdürü Murat Yürekli ve bazı Malatyalıların katıldığı toplantıda Danişment Gazi'nin komutanı Emir Kümbet ve 6 bin şehidin anılma törenlerine Malatya’nın daha geniş katılımla her yıl katılması amacıyla çalışma yapması kararlaştırıldı. Eski Bakan Emiroğlu, Abma törenleri için Malatya’dan gelen heyete teşekkür etti.

Malatya Kayısı ikram edildi

Anma törenlerine katılanlara Malatya’dan götürülen yaş kayısılar ikram edildi. Anma programı kapsamında Balıkesir’den gelen at üzerinde ok atma, karpuz kesme ve akrobasi gösterileri de düzenlendi. Gösteriler büyük ilgiyle izlendi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum